Nové

0 0

V roku 1975 ukončil štúdium všeobecného lekárstva na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine (JLF UK). Vedecký titul CSc. (1983), docent (1986), profesor (1997).Neskôr pôsobil tri roky ako hosťujúci profesor na Univerzite v Zürichu. Po návrate zo zahraničia až do súčasnosti pôsobí ako profesor na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej Nemocnice Martin, kde do roku 2018 zastával funkciu prednostu kliniky.

V rokoch 2000 – 2007 a opäť od roku 2011 až po súčasnosť pôsobí ako dekan Jesseniovej lekárskej fakulty UK. Počas svojho funkčného obdobia ako dekan JLF UK, stál za vznikom viacerých významných projektov JLF UK (kompetenčné centrum, centrá excelentnosti), ako aj historicky najvýznamnejšieho projektu: Martinského centra pre biomedicínu – BioMed Martin. V súčasnosti patrí k špičkovým výskumným centrám v Strednej Európe v oblasti molekulovej medicíny, onkológie, respirológie a neurovied. Počas pôsobenia profesora Danka, prešla Jesseniova lekárska fakulta UK výraznou transformáciou, pričom sa stala najžiadanejšou fakultou na Slovensku z pohľadu uchádzačov,a od vzniku rebríčku kvality vysokých škôl ARRA v roku 2005, si nepretržite udržuje prvenstvo medzi lekárskymi fakultami na Slovensku.

Vo svojej vedeckej činnosti sa profesor Danko zameriava na prevenciu ochorení v gynekológii a pôrodníctve, sonografickú diagnostiku, ako aj liečbu postpartálnej anémie pomocou erytrepoetínu V tejto oblasti absolvoval viaceré výskumné pobyty na univerzitách v Halle, Berlíne, Bazileji, Viedni, Miláne, Ríme, Sydney, Londýne, Štokholme, Washingtone a Chicagu.

Je držiteľom viacerých ocenení, medzi inými: Ceny Univerzity Zürich za súbor vedeckých prác ,Krištáľového kridla za vedu a medicínu , či Bronzovej medaile J. E. Purkyně. Od roku 2015 je čestným občanom mesta Martin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *