Nové

0 0

ŽSK si od štátu požičia viac ako 6,5 milióna eur, splácať ich začne v roku 2024.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) chce štátnu bezúročnú pôžičku vo výške 6,5 mil. eur. Má kompenzovať výpadky dane z príjmov fyzických osôb v dôsledku koronakrízy.

Takmer 3,4 milióna eur pôjde na investície v oblasti školstva a vzdelávania. Schválením úpravy rozpočtu o tom na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva rozhodli krajskí poslanci.

Finančná pomoc je určená na vykrytie samosprávnych funkcií kraja, pričom musí byť použitá do konca roku 2020.

“Aj z tohto dôvodu sa zameriame predovšetkým na drobné, no nevyhnutné investície, ktoré je reálne ukončiť v požadovanom termíne. Zároveň nám tieto prostriedky umožnia ukončiť tie investície, ktoré boli pozastavené z dôvodu pandémie COVID-19. Pôjde najmä o zateplenia budov, výmenu okien a iné modernizácie v zariadeniach sociálnych služieb, školách či v zdravotníckych zariadeniach,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Viac ako polovica financií z bezúročnej pôžičky je určená na investičné projekty v oblasti školstva a vzdelávania. Zatepľovať by sa napríklad mali internáty Strednej zdravotníckej školy v Žiline a Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, ale aj telocvičňa bytčianskeho gymnázia.

Ďalších viac ako 1,2 milióna eur pôjde do zdravotníctva, takmer tretinu z tejto sumy použijú na modernizáciu hlavného pavilónu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej.

V zmysle schválených podmienok sa pôžička spláca v štyroch rovnomerných ročných splátkach v období rokov 2024 – 2027, pričom umožnené je aj predčasné splatenie celej istiny.

smesk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *