Nové

0 0

Narodenie:21. 6. 1973 , Bratislava,

Československo

Znamenie:BLÍŽENCI

Výška:168

je slovenská politička, právnička, občianska aktivistka a od 15. júna 2019, prezidentka Slovenskej republiky. Stala sa prvou ženou v prezidentskom úrade a tiež najmladšou prezidentkou v histórii Slovenskej republiky. Má dve dcéry, s ktorými žije v Pezinku. Jej manžel bol, až do septembra 2018 Ivan Čaputa. Od februára 2019 je jej partner, hudobník, básnik, výtvarník a prekladateľ Peter Konečný, ktorý jej pomáhal v prezidentskej kampani.

V rokoch 2018-2019 bola podpredsedom hnutia Progresívne Slovensku. Spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, ktoré sa venuje  posilneniu právneho štátu a k presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva.

V roku 1991 začala študovať na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú  ukončila v roku 1996. Už počas štúdia pracovala v miestnej samospráve v Pezinku. Najskôr pracovala ako asistent právneho oddelenia, a potom ako zástupca prednosti  MÚ. V neziskovej organizácii sa venovala otázkam týraných a zneužívaných deti. Je členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide) a autorkou mnohých rôznych publikácií.

Rok 2016 dostala Goldmanovu enviromentálnu cenu za životné prostredie, kde ako právnička, občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta, bojoval na uzavretie skládky v Pezinku. O nežiadúcu skládku v Pezinku sa aktívne zaujímala už 14 rokov.

V septembri  2017, prestala pracovať pre VIA IURIS a ďalej pracovala ako právnička. Ku koncu roka 2017 vstúpila do nového politického hnutia Progresívne Slovensku. Začiatkom nasledujúceho roku sa stala viceprezidentom tohto politického hnutia. 29. mája 2018 oznámila kandidatúru na post prezidentky Slovenskej republiky, vo voľbách v roku 2019.

Výsledky prezidentských volieb 2019

V prezidentských voľbách získala v prvom kole, relatívnu väčšinu hlasov, a to 40,57 %. Väčšina z nich bola v Bratislavskom kraji (59,65 % hlasov) a najmenej v Prešovskom kraji (30,29 %). V súvislosti s výsledkami volieb oznámila, že sa vzáva svojho miesta ako podpredsedkyňa hnutia Progresívne Slovensko. V druhom kole volieb vyhrala s 58% hlasov  pred svojím  protikandidátom Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie a komisár pre energetiku únie.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *