Nové

0 0

Sčítanie obyvateľov sa dostáva do ďalšej fázy. V pondelok 3. mája 2021 sa z rozhodnutia predsedu Štatistického úradu SR začne asistované sčítanie. Potrvá šesť týždňov a skončí v nedeľu 13. júna. Asistované sčítanie je určené obyvateľom, ktorí sa nemohli sčítať sami ani s pomocou blízkej osoby. Ide najmä o digitálne vylúčených obyvateľov, starších obyvateľov, obyvateľov v zariadení a obyvateľov marginalizovaných komunít. AsistentiPri asistovanom sčítaní môže obyvateľ využiť služby kontaktného miesta.

V ňom sa môže obyvateľ sčítať sám pomocou techniky, ktorú má k dispozícii, alebo mu na požiadanie pomôže stacionárny asistent. Obyvateľ sa môže sčítať na akomkoľvek kontaktnom mieste bez ohľadu na jeho trvalý pobyt.

Zoznam kontaktných miest bude zverejnený na stránke www.scitanie.sk. Na prevádzku miesta sa budú vzťahovať platné protipandemické opatrenia – negatívny test (nie starší ako sedem dní), respirátor a dezinfekcia. Upozorňujeme tiež obyvateľov, že pri využívaní služby asistovaného sčítania nesmú byť v karanténe na COVID -19. Prvé kontaktné miesto bude na prízemí Mestského úradu v Rožňave, v kanc. č. 061 oproti KPK. Druhé v Komunitnom centre na Krátkej 30 v Rožňave, na prízemní v kanc. č. 2 – pracovisko terénnej soc. práce. Úradné hodiny budú od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 15.00 hod., obedňajšia prestávka od 11.30 do 12.00 hod. Ak sa obyvateľ z vážnych dôvodov nemôže dostaviť na kontaktné miesto, môže požiadať o službu mobilného asistenta, ktorý ho navštívi a pomocou tabletu v pohodlí domova sčíta. Návštevu mobilného asistenta si môže obyvateľ zabezpečiť zavolaním na call centrum, ktorého číslo bude zverejnené po spustení asistovaného sčítania na stránke www.scitanie.sk.

Druhou možnosťou je zavolať na kontaktné číslo uvedené mestom. Po objednaní si mobilného asistenta tento kontaktuje obyvateľa telefonicky, aby si s ním dohodol presný termín návštevy u neho doma. O túto službu však treba požiadať vopred v čase od 3. 5. do 13. 6. 2021. V Rožňave tak obyvatelia môžu urobiť na číslach 0587771235, 0918792943 alebo tel. čísle call centra 02/20924919. Kontaktnou osobou pre sčítanie obyvateľov  SODB 2021  v meste Rožňava je JUDr. Judita Jakobejová, vedúca odboru VaVS. Sčítanie je pre obyvateľov povinnéPripomíname, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska mali povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára do 31. 3. 2021, alebo teraz v čase od 3. 5. do 13. 6. 2021 prostredníctvom stacionárnych, alebo mobilných asistentov sčítania. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt a obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur. 

Pozor na falošných asistentov sčítaniaSčítanie obyvateľov láka aj podvodníkov. Tí môžu telefonicky alebo osobne kontaktovať hlavne seniorov a ponúkať im pomoc pri sčítaní. Neverte týmto falošným asistentom! Skutoční asistenti sčítania kontaktujú obyvateľov až po nahlásení požiadavky na asistované sčítanie. Pri príchode sa mobilný asistent preukáže preukazom asistenta sčítania.

roznava.sk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *