Nové

0 0

S veľkým prekvapením som si prečítal vyjadrenie OZ Strážni anjeli k ukončeniu spolupráce mesta Žiar nad Hronom s týmto združením pri prevádzkovaní útulku pre psov v našom meste. Najmä pasáže, ako sme zástupcov OZ neinformovali o našom rozhodnutí nepokračovať v ďalšej spolupráce a o tom, ako sme od združenia dostali viacero alternatív na ďalšiu možnú spoluprácu a mohli sme si vybrať.

Takže v prvom rade chcem povedať, že tieto tvrdenia nie sú pravdivé ale zavádzajúce. So štatutárkou OZ Strážni Anjeli, Martinou Polachovou som osobne mal posledné stretnutie v apríli, kde som jej oznámil naše podmienky a rozhodnutie a už vôbec nie je pravda, že sme mali viacero alternatív na výber ale naopak, dostali sme jednu jedinú – buď budeme platiť oveľa viac ako dodnes alebo skončia. Ako sme sa rozhodli?

Poďme po poriadku.

Útulok pre psy vlastní mesto Žiar nad Hronom a prevádzkovalo ho OZ Strážni anjeli na základe zmluvy. Na základe nej sme združeniu prispievali 6000 € ročne a niektoré roky sme financovali menšie opravy či rekonštrukcie. Samozrejme, náš príspevok by náklady na správu útulku nepokrýval, je však jedným zo zdrojov (a podstatným) príjmov OZ. Ďalšími sú 2% z daní prispievateľov, či príspevky dobrovoľných darcov. Sám osobne som doteraz bol dlhé roky jedným z nich.

Už v minulosti sme od združenia dostávali žiadosti o zvýšenie príspevku mesta. My sme zaujali jasné stanovisko – vieme sa baviť aj vyššej finančnej podpore, ale chceme sa stať členom združenia, a teda vidieť do toho, ako sa nakladá s našimi prostriedkami a ako sa hospodári vôbec. Chceli sme len priamu účasť a transparentnosť a nič viac. Toto nám nikdy nebolo umožnené. Je to úplne normálna a legitímna požiadavka, najmä ak sa jedná o peniaze z verejných zdrojov, ktoré končia u súkromných osôb.

Vo februári 2021 prišli členovia OZ za mnou s tým, že pani Petra Kováčová, odíde na materskú dovolenku, tým pádom útulok príde o podstatnú pracovnú silu, ktorú je nutné okamžite nahradiť, inak nemôže útulok fungovať. Nahradiť takým spôsobom, že buď mesto niekoho zamestná a ten bude pracovať pre nich, alebo ho zamestnajú oni, ale náklady na mzdu bude kompenzovať mesto. V reči peňazí by to pre nás znamenalo asi 1000 € mesačne. Náklady mesta na útulok by vzrástli zo 6 000 tis. ročne na min. 18 tis. € ročne. A to je dosť zásadný rozdiel. Samozrejme, alternatívu zamestnať niekoho, kto by pracoval pre OZ sme ani nemohli prijať, to by bola tzv. čierna práca.

Ak dnes OZ tvrdí, že nám pripravilo viacero alternatív – tak boli to tieto dve – čiže buď budete platiť viac, alebo budete platiť viac.

Ani na to som nepovedal nie, pretože chápem, že je potrebné zohnať profesionálnu silu k psom a k správe areálu, ale mali sme opäť jedinú podmienku. Chceme byť súčasťou OZ Strážni anjeli ako člen. Nie ja osobne, ale mesto Žiar nad Hronom. Ak od nás niekto požaduje takmer 20 000 € na činnosť ročne, je logické, že sa budeme zaujímať ako je s týmito peniazmi nakladané a akým spôsobom sa hospodári v danom združení a chceme sa aj podieľať na jeho chode. Samozrejme, odpoveď sme dostali zápornú, že to nie je možné.

KTO TEDA VLASTNE ROZHODOL O KONCI SPOLUPRÁCE ???

Vzali sme si teda ťarchu útulku opäť na svoje plecia. Veľmi rád by som bol, keby sme naďalej spolupracovali s OZ Strážni anjeli, lebo si myslím, že odvádzali dobrú prácu a o psy sa starali s láskou. Bohužiaľ, prístup, dajte mi viac peňazí a nechajte mi s nimi robiť čo ja chcem ja ako primátor nepodporím. Neviem si predstaviť napríklad jeden jediný športový klub v našom meste, ktorý poberá ročnú dotáciu mesta a nie je povinný podať správu o hospodárení resp. mesto nevidí do jeho účtovníctva. A ani jednému to problém nerobí.

Preto som s rozpakmi prijal to, ako sa začína OZ Strážni anjeli o tejto situácii vyjadrovať a vytvárať dojem, akoby sme my zapríčinili ich koniec. V apríli 2021 som to oznámil pani Martine Polachovej, ako štatutárke. Takže nie je pravda, že sa to dozvedeli z médií. Možno sme sa mali rozhodnúť skôr a skôr to aj komunikovať ako pred vypršaním zmluvy, no takto to časovo vyšlo. Okrem toho, s pani Polachovou sme sa dohodli, že útulok budú prevádzkovať ešte do konca mája, no nakoniec sa to zmenilo z ich strany, čo chápem, pokiaľ aktuálne nemajú dostatok personálnych kapacít.

Napriek všetkému chcem OZ Strážni anjeli, jeho súčasným a aj minulým členom poďakovať za starostlivosť, ktorú roky poskytovali psom v žiarskom útulku a za to, že mnohým našli druhý domov. Osobne si myslím, že útulok fungoval dobre a veľmi pekne ho zveľadili. O psíkov sa starali príkladne a po celý čas boli mestu kvalitným partnerom.

Aktuálne pripravujeme nový systém správy útulku pod vedením mesta Žiar nad Hronom. Bude mať jedného profesionálneho zamestnanca a aktuálne hľadáme ešte pomoc na dohodu o vykonaní práce. Taktiež budeme veľmi radi za každého dobrovoľníka, ktorý by chcel pomáhať pri starostlivosti o psíky a celkovom chode útulku.

Budeme veľmi vďační, ak všetci, ktorí ste útulok podporovali, či už materiálne, stravou, finančne, tak budete robiť aj naďalej. Už o pár dní zverejníme všetky potrebné údaje. Mesto bude prevádzkovať Občianke združenie Žiarsky chlpáč, ktorého jedinou činnosťou bude starostlivosť o útulok. Veríme, že to bude fungovať a opustené psy dostanú kvalitnú starostlivosť a pomoc pri hľadaní nových domovov.

zdroj:ziar.sk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *