Nové

0 0

Priestor pred hlavným vchodom na mestský cintorín dostane čoskoro nový ráz. Cintorín je špecifické miesto, je ako taký veľký park v srdci mesta. Samospráva venuje veľa energie jeho zachovaniu a obnove; príkladom toho je postavenie nového domu smútku a zvonice, ale aj snaha o ochranu a zachovanie stromov cintorína.
Myšlienka obnovy tohto miesta nie je nová, architektonické štúdio Maarchitekti zložené z mladých šamorínskych projektantov pripravila príslušné plány už v roku 2018. Nakoľko sa však investícia týka jednej z najhustejšie obývaných častí Šamorína, obnova tohto priestoru si vyžaduje komplexné riešenie a prípravy na uskutočnenie investície boli uzavreté len pred pár dňami.

Mierka úrovne našej kultúrnej vyspelosti
Stav cintorína vypovedá aj o úrovne našej kultúrnej vyspelosti, myslí si primátor Csaba Orosz. „Toto pietne miesto nenavštevujú len Šamorínčania, ale aj ľudia z iných obcí, dokonca aj zo zahraničia – pokračuje. – V súčasnosti tu panujú chaotické podmienky, nie je tu dosť parkovacích miest, hlavný vchod je autom zle prístupný a môžem ešte pokračovať. Toto by sme chceli zmeniť tak, aby sme súčasne riešili aj parkovacie problémy obyvateľov okolitých panelákov.”
Pri návrhu realizácie stavby bolo kritériom, aby sa cintorín mohol počas prác navštevovať bez obmedzení, nie je ho totiž možné na dlhší čas úplne uzavrieť.

V troch etapách
Projekt zameraný na obnovu priestoru pred cintorínom má výrazné a menej výrazné prvky. K tým druhým patrí napr. umiestnenie vedenia nového elektrického osvetlenia pod zem, výstavba odvodňovacích kanálov a zachytávačov oleja, tými výraznejšími prvkami sú naopak obnovená zeleň, nové chodníky a parkovacie miesta, lavičky, stojany na bicykle, smetné koše a kandelábre. Kvôli komplexite projektu bude realizácia trvať dlhšie a bude aj nákladnejšia, úplné dokončenie stavby sa očakáva za tri roky. Prvá etapa sa začne realizovať v druhej polovici júna. Vtedy sa vybuduje chodník vedľa paneláku na Cintorínskej ulici, vytvorí sa 50 klasických parkovacích miest a 2 parkovacie miesta pre telesne postihnutých, na ploche budú vysadené stromy. Na budúci rok sa plánuje vybudovanie chodníka vedúceho k cintorínskej bráne a tiež  verejné osvetlenie, výsadba zelene, v treťom roku príde na rad revitalizácia priestoru v okolí panelákov na Cintorínskej ulici a Čilistovskej ceste.

Mesto žiada o trpezlivosť
Prípravy sú už v plnom prúde a stavba sa začne o necelý mesiac. Nakoľko projekt plánuje riešiť nielen skrášlenie priestoru pred cintorínom, ale aj parkovacie a dopravné problémy obyvateľov bezprostredného okolia, dodávateľ žiada obyvateľov o pochopenie a trpezlivosť. Kým budú trvať práce, na dotknutom úseku Cintorínskej ulice nebude možné parkovať a aj obyvatelia panelákov budú musieť používať zadné vchody. Dodávateľ sa bude primerane k jeho možnostiam snažiť o minimalizáciu podobných nepríjemností.  Samospráva bude obyvateľov informovať o aktuálne prebiehajúcich prácach na webovej stránke mesta

zdroj:samorin.sk

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *