Nové

0 0

Priestorové označenie turisticky atraktívnych lokalít sa v súčasnosti teší čoraz väčšej obľube. Keďže ide o veľmi fotogenický vizuálny prvok, jeden taký pribudol aj v centre Horehronia.

Viac ako osem metrov široký a takmer dva metre vysoký nápis # BREZNO sa dá kedykoľvek demontovať, premiestniť aj tematicky variovať podľa aktuálnych potrieb mesta.

Hrdosť ako súčasť identity

# BREZNO je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach. Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje. „Hlavnou myšlienkou breznianskeho hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme. Tento nápad čerpá inšpiráciu zo zahraničia, ako aj z iných slovenských miest a snaží sa vizuálne pútavou formou hovoriť o tom, že hrdosť na to, odkiaľ pochádzame, môže byť súčasťou našej identity,“ uviedol primátor a autor myšlienky Tomáš Abel.

Umiestnenie nápisu nie je náhodné. Práve námestie je totiž turistami najviac navštevovaný priestor, ktorým zároveň vedie hlavná cestná tepna s kľúčovou križovatkou, takže # BREZNO uvidia aj motoristi, ktorí mestom len prechádzajú.

Motívy späté s Breznom

Výhodou nového trojrozmerného objektu je možnosť sezónnych variácií, pretože jeho predná časť sa dá demontovať a nahradiť rôznymi farebnými a tematickými motívmi podľa aktuálnych potrieb samosprávy. O kreatívnu stránku súčasného vizuálu sa postarala Základná umelecká škola v Brezne. Autorom návrhu je pedagóg výtvarného odboru Jozef Hančák a realizátormi učitelia a žiaci školy.

„Jednotlivé písmená znázorňujú motívy, ktoré sú späté s Breznom,“ približuje riaditeľka breznianskej ZUŠ-ky Gabriela Pravotiaková. Podľa jej slov # predstavuje rieku Hron, písmeno B zase čipku výtvarníčky a všestranne orientovanej umeleckej osobnosti Eleny Holéczyovej, ktorá v rokoch 1929 – 1948 pôsobila ako slobodná umelkyňa v Brezne. „Písmeno R to sme my, naša ZUŠ-ka, resp. náš podpis, keďže prvý hashtag je z našej dielne, E znázorňuje novú vežu, Z časť portrétu slovenského dramatika, publicistu, prozaika a evanjelického farára pôsobiaceho v Brezne Jána Chalupku, N budovu múzea na Námestí gen. M. R. Štefánika č. 13 a písmeno O stvárňuje ľudový motív z okolia mesta.“

autor článku : Eva Šipošová | foto: MsÚ, brezno.sk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *