Nové

0 0

Ministerstvo dopravy a výstavby SR s Dopravným podnikom Bratislava (DPB) podpísalo zmluvu o nenávratný finančný príspevok. DPB využije financie z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) na nákup nových vozidiel, vďaka ktorým obnoví časť električkovej flotily.Najnovšie kusy budú vybavené modernými technológiami a nahradia zastarané, ktoré slúžia aj viac ako štyri dekády

Desať vozidiel v rámci prvého projektu a dvadsať vozidiel v rámci druhého projektu sa chystá DPB zakúpiť už v najbližšom čase. V týchto dňoch súťaží dodávateľa, s ktorým podpíše zmluvu na dodávku nových nízkopodlažných električiek pre Bratislavu.

„V roku 2023 by sme mohli mať 75% vypravovaných električiek bezbariérových a plne klimatizovaných. Týmito nákupmi však nekončíme. V dopravnom podniku sa od začiatku sústredíme na efektívne čerpanie všetkých dostupných zdrojov. Eurofondy sa snažíme využiť naplno. Rozbehnutých máme preto viacero súťaží na nové autobusy a trolejbusy, vďaka ktorým chceme prepravu hromadnou dopravou spraviť ešte atraktívnejšou,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Výška finančného príspevku predstavuje 69 949 174,49 EUR a DPB sa na financovaní pri boch projektoch podieľa 5% spoluúčasťou. Oba nákupy je potrebné zrealizovať do roku 2023, kedy programovacie obdobie OPII končí. Projekty na nákup nových vozidiel predložil DPB ministerstvu ešte minulý rok, pričom sa stali súčasťou tzv. zásobníka národných projektov.

„Hlavné mesto vzhľadom na počet obyvateľov a obmedzené možnosti osobnej dopravy musí v budúcnosti rozvíjať najmä ekologické formy dopravy ako jedinú návratnú investíciu do
budúcnosti. Okrem nákupu vozidiel verejnej osobnej dopravy je to aj modernizácia tratí a údržba vozového parku. Na všetko je možné čerpať eurofondy a môj tím je pripravený pomôcť s napĺňaním cieľov, ktoré nám stanovuje Európska únia,“ vyjadril sa minister dopravy Andrej Doležal.

Tridsiatka nových vozidiel umožní obnoviť časť vozidlového parku, ktorého súčasťou sú aj električky staré viac ako 45 rokov. Zvýši sa nielen poskytovaný komfort, ale aj prepravná kapacita. Súčasťou výbavy bude výkonná klimatizácia, tónované okná s determálnou úpravou, WIFI pripojenie, kamerový systém aj inovovaný informačný systém, aký poznajú cestujúci z najmodernejších autobusov a vďaka ktorému sa dostal DPB medzi svetovú špičkou v poskytovaní informácií vo vozidlách.

„Veľmi nám záleží na tom, aby cestujúci mali dôvod prestúpiť z áut do mestskej hromadnej dopravy. Električka je najobľúbenejším dopravným prostriedkom v Bratislave. Pevne verím, že verejné obstarávanie dopadne dobre a už čoskoro sa začne proces ich výroby,“ povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy. 

https://www.primatori.sk/2021/01/17/paeddr-milan-majersky-phd-zupan-presovsky-samospravny-kraj/

„Oceňujem prístup vedenia DPB, pretože nečaká len na vyhlasovanie výziev, ale dopravné prostriedky súťaží dokonca už v predstihu. Vďaka tomu budú cestujúcich voziť moderné komfortné vozidlá. Bezpochyby ide aj o znižovanie environmentálnej záťaže,“ uzavrel Ľuboš
Krajčír, predseda dozornej rady DPB a.s.

Okrem toho DPB rozbehol súťaž na nákup desiatich obojsmerných električiek. Tie by po dodaní chcel prioritne nasadiť na linky premávajúce do rôznych častí Bratislavy. Obstarať sa chystá hybridné trolejbusy aj rekordné (24 metrové) veľkokapacitné „megatrolejbusy“ a autobusy do 12,2 metra.

bratislava.sk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *