Bratislava chce napredovať v téme obnovy a vytvárania mestského bytového fondu. Pomôže tomu aj transformácia pôvodnej Spoločnosti pre rozvoj bývania v Bratislave na organizáciu Bratislavská organizácia bývania (BOB), ktorá vznikla hlasovaním mestských poslancov na zasadnutí zastupiteľstva vo štvrtok 24. júna 2021. Ide o model neziskovej organizácie v stopercentnom vlastníctve hlavného mesta. Mesto obnovuje činnosť organizácie pre potreby realizácie politiky mestského nájomného bývania.
Bratislavská organizácia bývania bude slúžiť ako jeden z potrebných nástrojov a vhodná právnická osoba pre výstavbu nových bytových domov, rekonštrukciu starších mestských objektov na nájomné byty, realizáciu a správu súčasného mestského nájomného bytového fondu. Bude rovnako poskytovať služby mestskej nájomnej agentúry s cieľom sprostredkovania prenájmov bytov vo vlastníctve súkromných právnických a fyzických osôb. Cieľom Bratislavskej organizácie bývania je iniciovať, koordinovať a realizovať na pozemkoch mesta mestskú bytovú výstavbu. Samotná výstavba bude uskutočnená rôznymi formami vrátane spolupráce so súkromným sektorom.
Zmena názvu organizácie má signalizovať nové rozbehnutie a tiež jej novú náplň. Zo zakladateľských dokumentov sme odstránili možnosť predávania postavených nových bytov do osobného vlastníctva a Bratislavská organizácia bývania bude odteraz len stavať, prenajímať a spravovať mestský bytový fond.
Pôvodná organizácie SRBB (Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave, n.o.) vznikla v roku 2004, jej cieľom bola bytová výstavba tak komerčných bytov do vlastníctva, ako aj výstavba nájomných bytov na pozemkoch mesta. SRBB v minulosti zrealizovala dva bytové domy, ďalšie dva doviedla do štádia projektovej prípravy a následne svoju činnosť utlmila.
„V zmysle schválenej Koncepcie mestskej bytovej politiky Hlavného mesta SR Bratislavy pre roky 2021- 2030 je mestská nezisková organizácia Bratislavská organizácia bývania dôležitým nástrojom pre zabezpečovanie prípravy, výstavby a následnej správy mestského bytového fondu. Rozvoj mestskej bytovej výstavby je mimoriadne dôležitý pre riešenie krízy dostupnosti bývania a chýbajúcich nájomných bytov a je to hlavná priorita môjho pôsobenia v úlohe námestníčky primátora. Zadefinovali sme si niekoľko možných ciest, ako získať potrebné počty nových mestských bytov (vlastná výstavba nových bytov, rekonštrukcie starších nehnuteľností vo vlastníctve mesta, spoluprácou s developerskými spoločnosťami a nákupom bytov na voľnom trhu) a “staronová” mestská organizácia BOB bude po rozbehnutí kľúčovým subjektom pre túto činnosť,” informovala námestníčka primátora a predsedníčka správnej rady Bratislavskej organizácie bývania Lenka Antalová Plavuchová.
Príklady dobrej praxe zo zahraničia ukazujú, aký pozitívny vplyv na život v meste môže mať podpora mestského nájomného bývania. Mesto vie svojimi prostriedkami korigovať realitný trh, zmierňovať dopady gentrifikácie a byť príkladom pri rozvoji dostupného bývania. Zároveň však musí byť dobrým správcom svojho majetku. Zveľaďovanie a rozvoj bytového fondu či pozitívny prístup k nájomníkom aj pri riešení ich problémov musia byť základnými kameňmi prístupu mesta k svojmu bytovému fondu a pri zmene vnímania nájomného bývania spoločnosťou.
bratislava.sk