

Svetový deň predčasne narodených detí si pripomenuli aj v centre Horehronia. Mesto tak vyjadrilo spolupatričnosť a podporu rodinám malých bojovníkov.
Do celosvetovej výzvy sa tento rok zapojilo až 12 slovenských miest.
Keď prídu príliš skoro
Počet predčasných pôrodov celosvetovo stúpa. Podľa Národného portálu zdravia predstavujú bábätká, ktoré prišli na svet príliš skoro, najväčšiu skupinu detských pacientov v celej Európe a aj na Slovensku ich počet za posledných 15 rokov vzrástol takmer o tretinu. Odborníci to pripisujú neustále sa zvyšujúcemu veku budúcich mamičiek, ktoré majú často závažné komplikácie ohrozujúce ich zdravie aj zdravie ich ešte nenarodených detí.

Predčasniatka, teda bábätká, ktoré sa narodili skôr ako v 37. týždni tehotenstva, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť ihneď po pôrode. Zvyčajne mávajú veľmi nízku hmotnosť, nedostatočne vyvinuté orgány a s tým spojené problémy s telesnou teplotou, dýchaním aj príjmom potravy. Alarmujúce tiež je, že sa u nich vyskytujú dlhodobé zdravotnékomplikácie až 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov.
Majú svoj deň
Práve na problematiku predčasných pôrodov sa rozhodli upozorniť európske rodičovské organizácie, vďaka ktorým sa 17. november stal Svetovým dňom predčasne narodených detí. „Počas tohto dňa sa celý svet zafarbuje do purpurovej, farby predčasniatok. Nielen svetové dominanty ako Eiffelova veža či Big Ben, ale aj dominanty po celom Slovenku sú v týchto dňoch zahalené purpurovou farbou. To pre to, aby nám pripomenuli, aký náročný boj tieto deti museli hneď na začiatku svojho príbehu zvládnuť a aby sme si v tichosti zaspomínali na tie, ktoré svoj boj prehrali,“ približuje na svojom portáli OZ malíček, ktoré združuje rodičov predčasniatok na Slovensku.
Počet samospráv, ktoré sa rozhodli do projektu zapojiť, sa každoročne zvyšuje a tento rok, v čase osláv jubilejného ročníka Svetového dňa predčasne narodených detí na Slovensku a 10. výročia OZ malíček, to bol historicky najväčší počet miest a ich dominánt.
Pridalo sa aj Brezno
Purpurová farba postupne rozžiarila 20 významných stavieb v 12 slovenských mestách, ktoré sa tak symbolicky spojili s mnohými svetovými metropolami. Reťaz svetelných iluminácií naprieč krajinou odštartoval Bratislavský hrad a následne aj Prezidentský palác, Slovenské národné divadlo, Dóm svätej Alžbety v Košiciach, Pamätník SNP v Banskej Bystrici, Divadelné námestie v Martine, Budatínsky hrad v Žiline a ďalšie historické pamiatky. K iniciatíve sa pridalo aj mesto Brezno, ktoré v predvečer Svetového dňa predčasne narodených detí nechalo výraznou purpurovou farbou nasvietiť budovu mestského úradu a Horehronského múzea na námestí.
autor článku : Eva Šipošová| foto: Stanislav Spáč, www.brezno.sk