Začiatkom októbra dostala Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera v Lučenci od lučeneckej samosprávy ponuku na riešenie obnovenia už existujúcej, veľmi frekventovanej, ale pomerne zastaralej Novohradskej ulice z pohľadu dnešnej mladej generácie. Jej zámerom bolo vypočuť si názory budúcich stavbárov a dať tak mestu Lučenec ich podobu budúceho domova.
Tesne pred Vianocami sa stretla primátorka mesta Alexandra Pivková za účasti prednostu mestského úradu, poslancov mestského zastupiteľstva, pracovníkov mestského úradu na prezentácii projektu obnovy Novohradskej ulice, ktorý zhotovili študentky a študenti maturitného ročníka Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci.
„Projekt je pre nás výzvou, lebo naše mesto dobre poznáme a mohli sme pritom využiť vlastnú fantáziu. Spoločne sme riešili hornú časť Novohradskej ulice, od Ulice T. G. Masaryka až po Ulicu M. Rázusa,“ povedal v úvode prezentácie jeden z autorov návrhu, žiak 4. A triedy Jozef Kelement.
Výber z prezentovanej štúdie
Na prvom ostrovčeku nechali autori niektoré neutrálne (prírodné) elementy, ako kvety, trávu a stromy. Hodiny sú taktiež ponechané, nakoľko si už na ne obyvatelia zvykli. Za hodinami je umiestnená moderná fontána z bieleho betónu a okolo nej pár lavičiek. V ďalšom navrhli geometrické prvky (telesá), ktoré slúžia aj ako vyvýšené záhony na kvety, ale aj na sedenie. Nízka stena je z betónového prefabrikátu a je obkladaná sivými kamennými obkladmi. Sedačky sú z drevených opracovaných foršní.
Druhý ostrovček rozdelili na tri časti. Prvá časť je z asymetrických tvarov – zelená plocha s kvetinovými záhonmi, ktorú oddelí reklamná tabuľa z betónu so štruktúrovaným povrchom. Chodník má čierne a tmavosivé pásy. Druhá časť je zrkadlový obraz – pravá a ľavá časť. Je tu umiestnená informačná alebo reklamná tabuľa z betónu so štruktúrovaným povrchom bielej a sivej farby, ďalej fontána a lavičky. Pásy na chodníku sú tmavosivej farby. Za stromami je tiež sivý prvok navrhnutý z prefabrikátu obkladaný sivým kamenným obkladom. Tretiu časť skrášlia zaujímavé dekoračné brány. Aj tu sú umiestnené lavičky, zeleň a betónové plochy. Ostrovček uzatvárajú vyvýšené prvky s výškou 20 až 70 cm striedavo.
Posledný ostrovček je umiestnený pred kinom Apollo, bude slúžiť ako oddychová zóna, rieši aj prechod pre peších. Na tomto ostrovčeku je umiestnený atypický stánok so zelenou strechou. Je to oceľová konštrukcia s veľkými zasklenými plochami. Aj na tomto ostrovčeku je vodný prvok, jazierko a okolo neho sú umiestnené lavičky.
„Náš projekt rieši parkovacie plochy, ako aj cyklotrasu (hnedé pásy). Keďže dnešná podoba vznikla ešte v minulom storočí, nový návrh preto využíva moderné geometrické tvary kombinované so zeleňou a vodnými prvkami,“ prezradil druhý člen v rámci prezentácie štúdie Dávid Čičman zo 4. A triedy.
Návrh prestavby je tímovou prácou študentiek a študentov maturitného ročníka a je inšpirovaný najlepšími realizáciami verejného priestoru miest Singapur a Šanghaj, kde je v centre pozornosti príroda. Výsledná vizualizácia je spracovaná pod vedením zástupcu školy Csabu Bónu a Otílie Kučerovej, vedúcej predmetovej komisie odborných predmetov.
Na spoločnom pracovnom stretnutí vedenia mesta s poslancami mestského zastupiteľstva a študentmi strednej školy sa po odprezentovaní diskutovalo napríklad o doplnení zelene, stromov, zelených stien, tienidiel, stojanov na pitie (pitká), stojanov na bicykle, lavičiek, striekacej vody, smetných košov.
„Som rád, že sme sa spoločne stretli a naši študenti mohli prezentovať ich projekt. Zároveň prijímame z dnešného stretnutia návrhy, ktoré doplníme do projektov,“ dodal riaditeľ Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera Ladislav Vikor.
Po doplnení štúdie plánuje mesto Lučenec v mesiaci január 2022 zorganizovať stretnutie s občanmi formou prezentácie, zozbierať všetky návrhy a následne na základe realizovanej štúdie osloviť projektanta, ktorý dielo zhotoví.
lucenec.sk