Mesto Banská Bystrica od minulého roka začalo podnikať kroky k získaniu titulu Mesto kultúry 2022 a v marci sa zapojilo do rovnomennej výzvy Fondu na podporu umenia v prípravnej fáze. Vytvorená programová rada pracovala na projekte spolu s oddelením kultúry MsÚ a zástupcami umeleckých a kultúrnych subjektov, akademickej obce a neziskových organizácií deväť mesiacov. S vytvorenou futuristickou koncepciou METRO KULTÚRY, ktorá si dáva za cieľ budovať vzťahy a publikum, postúpila Banská Bystrica do druhého kola.
Pri tvorbe štruktúry sa programová rada usilovala, aby bol jej koncept otvorený širokej spolupráci s kultúrnymi aj občianskymi aktérmi a aktérkami. V procese príprav projektu sa jej podarilo zrealizovať desiatky stretnutí so zástupcami kultúrnej obce či komunitných organizácií a centier. Z nich vyplynula nevyhnutnosť sieťovania kultúrnych inštitúcií a potreba budovania chýbajúcej infraštruktúry.
Programový riaditeľ Slavo Sochor hovorí o projekte: „Výsledkom mnohých stretnutí bol koncept, ktorý sme nazvali METRO. Dominuje mu idea infraštruktúry vzťahov. Náš projekt si zakladá predovšetkým na budovaní a spájaní kultúrnych komunít. Jeho úlohou nie je riešiť budovanie a rekonštrukciu kultúrnej infraštruktúry, ale môže pestovať vzťahy, ktoré sú nevyhnutné pre akýkoľvek ďalší proces. Myslíme si, že len spoločným úsilím a systematickou prácou môžeme pozitívne zmeniť nastavenie fungovania kultúrneho segmentu v Banskej Bystrici.“
Veľkou métou METRA je reagovať na potreby Bystričanov a Bystričaniek a prepojiť rôzne generačné preferencie. Členovia programovej rady uvažovali nad mestom ako nad komplexným organizmom, mysleli na jeho históriu, chceli preskúmať, kde naozaj žijeme cez kultúrnu pamäť mesta, spájať odborníkov a pamätníkov a spoločne vytvárať nové myšlienkové a kultúrne mapy mesta. Neboja sa podať ruku blízkym, byť nápomocní v integrácii nových obyvateľov a obyvateliek. Hľadajú medzigeneračné spojivá. Mesto chce byť otvorené pre všetkých, ktorí chcú pre Banskú Bystricu urobiť niečo viac.
Programovými prioritami projektu sú:
- posilňovanie spolupráce bohato zastúpenej umeleckej obce v zriaďovanej a nezriaďovanej kultúre s cieľom aktivizovať a prezentovať kreatívny potenciál mesta
- poznanie histórie na báze kultúrnej pamäti mesta a budovanie povedomia o nej
- systematická práca s miestnym publikom vo vzťahu k rozmanitým druhom umenia
- tvorba inovatívnych formátov podujatí s prihliadnutím na ich udržateľnosť
- rozvoj vízie miestnej kultúrnej politiky a komunikačnej stratégie
V ďalšej fáze príprav, ktorá potrvajú do septembra, budú do procesu zapojené aj ďalšie organizácie a občianska verejnosť. O tom, ktorá z postupujúcich samospráv sa stane Mestom kultúry 2022, sa rozhodne na jeseň.
Verejnosť sa s projektom bude môcť bližšie oboznámiť na verejnej prezentácii.
Projekt bude prezentovať programová rada v zložení: Slavo Sochor, dramaturg a organizátor, ktorý je zároveň programovým riaditeľom projektu, Jana Suraová, kultúrna manažérka a producentka, Zuzana L. Majlingová, historička umenia, dizajnér René Baďura, strategička Katarína Vitálišová, dramaturg Milan Zvada a koordinátorka projektu za mesto Miroslava Jančová, vedúca Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ.
Projekt METRO KULTÚRY z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Verejná prezentácia projektu METRO KULTÚRY, s ktorým sa Banská Bystrica uchádza o titul Mesto kultúry 2022, sa uskutoční 28. júna 2021 o 17:00 hod. v Robotníckom dome na Robotníckej ul. 841/3.
V prípade, že sa chcete zúčastniť na verejnej prezentácii, prosíme Vás o vyplnenie krátkeho registračného formulára.
Kapacita podujatia je vzhľadom na pretrvávajúce epidemiologické opatrenia limitovaná.
Kontaktné údaje je nutné uviesť vzhľadom na aktuálne pravidlá pri organizácii verejných podujatí.