Hľadanie riešení ako pomôcť regiónu (Slovensku) s utečeneckou krízou. Nájsť konkrétne možnosti poskytnutia dlhodobého ubytovania s výhľadom ďalšieho využitia kapacít.
Takto možno charakterizovať rokovanie zástupcov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR so zástupcami samospráv Prešovského a Košického kraja. Okrem predstaviteľov Vyšších územných celkov sa na stretnutí zúčastnila aj Andrea Turčanová (primátorka Prešova), zastúpenie mali Michalovce, Sobrance, humenskú samosprávu reprezentoval Ondrej Babjarčík, zástupca primátora. Delegáciu ministerstva viedol Dušan Velič, štátny tajomník MIRRI, v sprievode s poradcami Petrom Némethom a Ladislavom Ontkom.
Dôležitá je v dnešných dňoch integrácia ukrajinského obyvateľstva. Pred vojnou utekajú milióny Ukrajincov, ľudí, ktorí hľadajú bezpečie a zázemie aj na Slovensku. Do okamžitej pomoci utečencom sa zapojili samosprávy, mnoho organizácií, tisíce dobrovoľníkov. Aj vďaka iniciatíve Slovenska (s podporou ďalších krajín EÚ) je vypracovaný návrh nového legislatívneho balíčka s názvom CARE (už je schválený Európskym parlamentom). CARE umožní, aby sa v rámci takmer každého operačného programu mohli vyčleniť prostriedky z eurofondov práve na riešenie utečeneckej krízy. Finančné zdroje majú slúžiť v prvom rade na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, na investície na Slovensku.
Súčasný stav na ukrajinsko – slovenských hraniciach je stabilizovaný. Dá sa však predpokladať, že iba dočasu, že prevládne negatívny progres. Najväčšia úloha samospráv spočíva v pripravenosti kapacít na ubytovanie, keďže štatistika uvádza, že 10 percent ukrajinských odídencov chce ostať na Slovensku.
Pre samosprávy je k dispozícii „eurofondových“ približne 800 miliónov eur. Štát očakáva výzvy, komunikuje s regiónmi, aj preto sa konalo stretnutie oboch strán (štát – samospráva) aj na pôde Mesta Humenné.
„Ako riešenie problému sa hľadá pomoc utečencom v podobe dlhodobejšieho ubytovania. Štát od nás chcel počuť podnety, aby následne mohli vznikať výzvy a európske financie sa dali čerpať. Črtá sa využitie aktuálne nepoužívaných školských zariadení v našom regióne, v rámci možnosti častí materských i základných škôl či iných budov vhodných na ubytovanie alebo školiace priestory. Majú sa rekonštruovať, zatepliť, obnoviť. Investícia, ktorá má aktuálne slúžiť ukrajinským utečencom, bude v budúcnosti výhodnou aj pre našich obyvateľov v regióne. Hľadá sa efektívne využitie finančných prostriedkov. Aj my máme isté možnosti, chceme to využiť,“ konštatoval Ondrej Babjarčík.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad,humenne.sk