Cesta finálneho bidbooku z Trenčína do Bratislavy sa začala v utorok 2. novembra 2021 na Matúšovej veži Trenčianskeho hradu. Do cieľa na Ministerstvo kultúry SR dorazila knižka v ten istý deň popoludní spolu s členmi tímu Trenčín 2026
Do procesu odovzdávania našej prihlášky do finále súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa zapojilo viacero organizácií a subjektov. Z najvyššieho miesta na Trenčianskom hrade – Matúšovej veže išla stostranová knižka vzduchom po lane spolu so známym horolezcom Jaroslavom Dutkom, členom štábu filmového festivalu HoryZonty, ktorý kandidatúru Trenčína podporuje.
Po zlanení veže si knižku prevzali členovia trenčianskeho Folklórneho súboru Družba, ktorí ju zniesli na dolné nádvorie Trenčianskeho hradu, kde ju odovzdali primátorovi mesta Richardovi Rybníčkovi a jeho hosťom predsedovi Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavovi Baškovi, primátorke Trenčianskych Teplíc Zuzane Ďurmekovej a rektorovi Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozefovi Habánikovi.
„Ďakujem vám, že sme sa dožili tohto veľmi vzácneho momentu, máme k dispozícii druhý bidbook, ktorý detailne rozoberá kandidatúru Trenčína, ako krajského mesta, Trenčianskeho regiónu ale aj euroregiónu na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Je to dokument, vzácny tým, že sa vyznačuje participáciou obyvateľov nášho regiónu. Obsahuje sto strán podrobného textu a detailného rozpracovania nielen programu, ale aj financovania a celého manažmentu našej kandidatúry,“ povedal primátor Richard Rybníček a zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa do prípravy a realizácie projektu kandidatúry zapojili. „Je to projekt novej generácie, ktorá si pripravuje svoju vlastnú budúcnosť, budúcnosť našich miest aj nášho regiónu.“
O presahu projektu za hranice mesta Trenčín i Trenčianskeho kraja hovoril aj predseda TSK Jaroslav Baška: „Som rád, že sme získali podporu nielen od mesta Zlín ale aj od Zlínskeho kraja, ktorý to chápe rovnako ako my – ako príležitosť pre mladých ľudí do budúcna, nielen na jeden rok, ale pre ďalšie generácie. Sú tu šikovní mladí kreatívni ľudia. Pevne verím, že tento projekt bude úspešný a som rád, že aj trenčianska župa mohla priložiť ruku k dielu.“
Primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Ďurmeková považuje projekt kandidatúry za príklad dobrej spolupráce. „Som vďačná a nesmierne hrdá na to, že sme mohli byť súčasťou tohto skvelého projektu. Pevne verím, že prinesie aj to, po čom všetci túžime. Trenčianske Teplice a Trenčín sú dve mestá, ktoré neodmysliteľne k sebe historicky patria, ľudia sa vzájomne navštevujú, chodia do práce, do škôl, Trenčania hľadajú u nás oddych a víkendové aktivity, je to príjemné dopĺňanie sa a verím, že to takto bude aj v budúcnosti. Držme si spoločne palce, aby sa to všetko podarilo.“
Poďakovanie za odvedenú prácu odznelo aj z úst rektora Trenčianskej univerzity A. Dubčeka Jozefa Habánika: „Za týmto dokumentom sa skrývajú hodiny, týždne a mesiace tvrdej práce. Ide o projekt mladých ľudí, ale úžitok z neho budú mať všetky generácie a to je to cenné, čo tento dokument prináša.“
Projektová manažérka kandidatúry mesta Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry 2026 Lucia Dubačová vyzdvihla spoluprácu s množstvom organizácií, inštitúcií a jednotlivcov, „bez ktorých by ani jedno písmenko v Bid Booku neexistovalo. Skutočne nám pomohli nielen kultúrne organizácie, zapojili sa ich stovky nielen z nášho regiónu ale aj celoslovenské či európske, spolupracovali sme napríklad veľmi úzko s Fabrikou umenia v Partizánskom. Pomohli nám ale aj školy, občianske združenia a iniciatívy, organizácie a inštitúcie. Mali sme okolo 3700 online a offline stretnutí a verím tomu, že sa to všetko pretavilo do nášho spoločného projektu. Trenčín a celý trenčiansky región, sa nestane len kultúrnym mestom a regiónom pre kultúrnu obec ale naozaj pre každého jedného človeka, či je dieťa, či je senior, či je pracujúci alebo študent. Keď spojíme sily, dokážeme toho oveľa viac a dokážeme niečo, čo by nikto z nás sám nedokázal.“
Z Trenčianskeho hradu putovala knižka cez Mierové námestie, kde ju sprevádzali deti z Materskej školy na Medňanského ulici 9 a žiaci Základnej školy na Veľkomoravskej ulici. Do Bratislavy cestoval už tím Trenčín2026 vlakom spolu s 20 výtlačkami trenčianskeho bidbooku, ktoré sú určené pre ministerstvo a medzinárodnú odbornú komisiu.
Ako vyzerá a čo obsahuje bidbook?
Stostranová kniha je našou prihláškou do finále. Obsahuje program Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry. Zahŕňa nielen rok, kedy by Trenčín bol nositeľom titulu, teda rok 2026, ale aj obdobie príprav – roky 2021 až 2025. Program musí stáť na pevných nohách a byť udržateľný a realizovateľný. Preto kniha obsahuje aj rozpočty, riadenie projektu, plány a riešenia pre obnovu a rekonštrukciu budov a verejných priestranstiev, európske spolupráce, zapojenie organizácií a obyvateľov, vytvorenie ubytovacích kapacít, mediálne pokrytie smerom k občanom Slovenska ale aj celej Európy.
Bude v anglickom i slovenskom jazyku
Celá prihláška je zatiaľ v angličtine, do konca novembra ju však musíme odovzdať aj v slovenčine. Obe verzie budú voľne prístupné na internete.
Prihláška má však aj takzvanú easy to read verziu zameranú na marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva, čo znamená, že 23 strán ľahko čitateľnej verzie obsahuje veľké písmená a piktogramy. Vďaka tomu môže byť obsah projektu prístupný naozaj pre všetkých. Tím Trenčín2026 ju tvoril spoločne s poľskou organizáciou Impact Foundation. Anglická verzia ľahko čitateľnej prihlášky je už na www.trencin2026.eu prístupná, slovenská bude k dispozícii spolu so slovenskou verziou knihy.
Kreatívne stvárnenie už od obálky
Naša kandidatúra v knižnej podobe má viacero podôb obálky. Šesť farieb symbolizuje šesť cieľov kandidatúry:
- Na prírode záleží
- Na meste záleží
- Na ľuďoch záleží
- Na kultúre záleží
- Na komunite záleží
- Na Európe záleží
Zároveň je na každej farebne odlíšenej obálke vyobrazený iný tvar línie – gumičky, ktorá bola v rukách ľudí rôznych vekových skupín vyformovaná do rozličných tvarov. Aj obalom finálovej prihlášky tak nadväzujeme na našu prihlášku v prvom kole, kde farebnú líniu ako symbol hľadania identity mesta Trenčín navrhol grafický dizajnér Martin Pyšný, člen tímu Trenčín2026.
„Teraz sme gumičku dali do rúk ľuďom v Trenčíne a nechali ich formovať ju a s ňou aj identitu nášho mesta,” vysvetľuje Lucia Dubačová. Na obálkach sa tak podieľali Trenčania od detí až po seniorov. Nimi vytvorené línie potom graficky upravil Martin Pyšný. ”Hoci sa to môže zdať ako niečo zvláštne, zrkadlenie filozofie kandidatúry aj v dizajne knihy je pre kandidujúce mestá bežná prax. Inšpirovali sme sa minulými aj budúci Európskymi hlavnými mestami kultúry,” dodáva L. Dubačová.
V druhom kole kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 sú tri slovenské mestá Trenčín, Nitra a Žilina. O víťazovi rozhodne medzinárodná odborná porota začiatkom decembra. Porota navštívi Trenčín 7. decembra 2021 a o dva dni na to tím Trenčín2026 čaká obhajoba projektu v Bratislave. Ktoré mesto na Slovensku bude nositeľom titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 by sme sa mali dozvedieť 10. decembra 2021.
zdroj:trencin.sk