Kompletná obnova národnej kultúrnej pamiatky – súsošia Golgoty na trnavskej Kalvárii sa končí, v novembri sa vráti vynovená na svoje pôvodné miesto. Opätovná inštalácia súsošia bude nepochybne najvýznamnejšou udalosťou od vzniku „novej“, v poradí už tretej Kalvárie pred približne stodvadsiatimi rokmi.
Vzhľadom na finančnú náročnosť a veľký rozsah reštaurátorských prác bola doba ich realizácie zmluvne rozvrhnutá na päť rokov, práce sa začali v roku 2016 a ich predpokladaná cena mala dosiahnuť viac ako 130 tisíc eur.
Reštaurátorské práce realizovali Mgr. Art. Tomáš Kucman, akad. mal. Stanislav Kožela a odborník na statiku Ing. Vladimír Kohút. Pozostávali z očistenia všetkých častí architektúry, postupnej chemickej stabilizácie a odstránenia kontaminácie mastnotou a korozívnymi zvyškami s pomocou absorpčných pást. Nasledovalo lepenie rozlomených častí a dopĺňanie chýbajúcej hmoty kameňa s vytváraním jeho povrchovej štruktúry. Tmely boli postupne vyvinuté a vyrobené na základe vzoriek pôvodného kameňa technológom špecializovanej firmy z Prahy.
„Súbežne kolega akad. mal. Stanislav Kožela reštauroval plastiky vo svojom ateliéri v Stupave. Priebeh týchto prác v stručnosti zahŕňal očistenie a rozobratie uvoľnených prvkov odliatkov, tvarovú rekonštrukciu chýbajúcich častí v modeli a následné odliatie z korešpondujúceho materiálu, kompletizáciu a reštaurovanie spojov, záverečnú farebnú úpravu a konzervovanie. Na mieste bol v priebehu prác zhotovený pilotovaný železobetónový základ, na ktorý bude súsošie v najbližšom možnom čase osadené s pomocou žeriavu,“ informoval Tomáš Kucman. .
Podľa jeho slov reštaurátorské práce v exteriéri vo všeobecnosti komplikuje zmena klímy, ktorá redukuje možnosť aplikácie reštaurátorských procesov na pár mesiacov v roku, pretože prevažná väčšina technologických procesov a používaných materiálov vyžaduje teploty v rozmedzí 15 – 25°C. „Z týchto dôvodov prichádza k sklzom termínov plnenia, treba si však uvedomiť, že reštaurovanie pamiatok by malo pri správnej údržbe predĺžiť ich životnosť o desaťročia, preto v prípade reštaurovania nesmie byť predpokladaný termín nikdy nadradený potrebným technologickým procesom.“
Golgota pripravila reštaurátorom aj nejedno prekvapenie. Napríklad sa ukázalo, že celá architektúra aj plastiky boli osadené bez spojív, nasucho, a statiku zabezpečovala len hmotnosť prvkov, presnosť ich opracovania a osadenia. Aj tehlový základ v návrší pozostával len z naskladaných tehál bez spojiva, čo v konečnom dôsledku viedlo k statickej poruche na východnej časti súsošia a jeho nakloneniu.
Ďalším prekvapením bol oveľa väčší rozsah poškodení ako sa pôvodne predpokladalo. Okrem mechanických poškodení kameňa a kovových plastík šlo najmä o znečistenie mastnotou od sviečok zapaľovaných priamo na kamennej architektúre, či hlbokú kontamináciu koróziou z kovových prvkov, pričom železné tŕne v krížoch boli lokálne zdegradované až na tretinu pôvodného objemu.
Opätovné inštalovanie súsošia Golgoty predchádza komplexnej obnove celej trnavskej kalvárie. „Túto lokalitu poznám dôverne od detstva a predstava, že by som sa mohol podieľať aj v budúcnosti na jej obnove, je pre mňa zaujímavá. Vlastne sa už svojím spôsobom na nej aj podieľam, keďže som v minulosti reštauroval na kalvárii sochu sv. Vendelína a súsošie Kristus na Olivovej Hore, ktoré by sme po dotiahnutí detailov chceli prezentovať v miere, akú si vzhľadom na svoj význam zasluhuje,“ doplnil Tomáš Kucman.
zdroj:trnava.sk